Lokalita „Spišský hrad a pamiatky okolia“ bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO 6. – 11. decembra 1993 na 17. zasadnutí Výboru svetového dedičstva v kolumbijskej Cartagene. Dňa 27. júna 2009 na 33. zasadnutí Výboru svetového dedičstva v španielskej Seville bolo schválené rozšírenie tejto lokality o Levoču s novým názvom „Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia“ .
Mesto Levoča predstavuje jeden z najstarších, najucelenejších a najhodnotnejších pamiatkových organizmov na Slovensku a spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a prírodným prostredím v spojení s pútnickým fenoménom vytvára najhodnotnejšiu, historicky neporušenú oblasť stredovekého osídlenia Spiša, ktorá nemá obdobu v svojom rozsahu, rozmanitosti a stupni dochovania v európskom kontexte, nakoľko jednotlivé časti súboru nikdy spolu nesplynuli, ako je tomu v ostatných prípadoch.
Spišský hrad, Spišská Kapitula a Levoča sú dokladom vývoja samostatných urbanistických typologických stredovekých sídel, aké sa nikde inde ako súbor na svete v takomto stave a typovom zastúpení nezachovali. Boli navzájom silne previazané, ovplyvňovali sa, ale nikdy nesplynuli do jedného celku. Zachovali sa vo svojej úplnej, nezmenenej a autentickej podobe, čím reprezentujú tento stupeň rozvoja spoločnosti v pôvodnom výraze a podobe. V tom spočíva ich jedinečnosť, ktorá ich radí na zoznam svetového dedičstva, ako doklad významnej fázy vývoja v dejinách ľudstva (criterium iv).
Kritérium zápisu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO
„Levoča, Spišský hrad a pridružené lokality Spišské Podhradie, Spišská Kapitula
a Žehra tvoria pozoruhodný súbor vojenských, politických a náboženských
prvkov typu, ktorý bol v stredovekej Európe bežný, málokde sa však zachoval
v natoľko úplnom a nezmenenom stave.“