Dejiny
Prvý kostolík sa spomína v kronikách už v roku 1247, teda o dva roky po tom, čo vznikla nová Levoča. Kostolík alebo kaplnka sa tešila zvláštnemu záujmu a obľube okolitého obyvateľstva. Po niekoľkých desaťročiach začal praskať, takže bola nevyhnutná oprava tohto Božieho stánku. Stalo sa tak roku 1311 zásluhou vtedajšieho levočského farára Henricha de Leucza (z Levoče). V tomto čase už bola v kostole socha alebo obraz Panny Márie. Je isté, že už dávnejšie bola zahrnutá úctou okolitého obyvateľstva, preto bol kostol zasvätený Panne Márii.
V druhej polovici 15. storočia kostolík v svojom rozsahu už nestačil, nakoľko pútnikov stále pribúdalo. Okrem toho sa ukázala vážna potreba urobiť rázne opatrenia, aby sa tento kostolík nezrútil. Levočský farár Servác použil vtedajšie bohaté dôchodky levočskej fary na prestavbu tohto kostola. Roku 1470 ho zväčšil a čiastočne prestavil. Keďže kostol na mariánskom vrchu bol vystavený poveternostným vplyvom, postupne aj ten schátral, a preto ho museli zbúrať. Základný kameň nového kostola položil farár Martin Engelbert 13. mája 1766 a bol postavený v tom istom roku. Levočský farár Ján Ehrnsperger v roku 1819 pristúpil k úplnej prestavbe kostola z roku 1766 a prebudoval ho od základov. Slávnostná posviacka zrenovovaného kostola sa konala pri príležitosti odpustovej slávnosti 2. júla 1820 za veľkého počtu pútnikov. Druhý júl 1903 sa stal medzníkom v dejinách Mariánskej hory. Spišský kanonik Ignác Zimmermann posvätil základný kameň terajšieho kostola- baziliky menšej.
Bazilika Navštívenia Panny Márie je neogotická krížová stavba, postavená podľa projektu staviteľa Antona Müllera. Pozdĺžna loď je široká 27 metrov, krížna 16 metrov. Kostol je dlhý 42,5 metra. Slávnostná posviacka chrámu sa konala 2. júla 1922 za účasti veľkého počtu veriacich. Posviacku vykonal Ján Vojtaššák, spišský biskup. Socha Panny Márie na hlavnom oltári v bazilike na Mariánskej hore je perlou a klenotom, pochádzajúcim z prvej polovice 15. storočia, ktorý dosvedčuje hlboké korene mariánskej úcty v slovenskom národe.
Ján Pavol II. a Levoča
Svätému Otcovi ležala Európa na srdci osobitným spôsobom. Spájal veľké nádeje so slovanskými národmi a osobitne i s národom Slovenským. Z úcty k dlhým generáciám matiek a otcov odovzdávajúcich vieru po generácie cítil hlboké puto blízkosti k slovenskému národu. Jeho druhá návšteva na Slovensku sa uskutočnila od 30.júna do 3. júla. 1995 a vrcholom cesty bola svätá omša na Mariánskej hore v Levoči, kde pred 600 000 pútnikmi vyjadril vďaku Panne Márií a svedectvu pútnických svätýň za to, že na Slovensku i v najťažších časoch pretrvala kresťanská viera. O dôležitosti, ktorú prikladal tejto návšteve, svedčila jej dĺžka, zásadný charakter pápežových prejavov, živá interakcia s masami pútnikov i veľký medzinárodný ohlas. Počas tejto návštevy sprevádzal Svätého Otca kardinál Angelo Sodano – štátny sekretár Vatikánu, kardinál Jozef Tomko – prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, kardinál Jozef Glemp – poľský primas, krakovský kardinál František Macharski, pražský kardinál Miloslav Vlk a kardinál Ján Chryzostom Korec – nitriansky biskup, ako aj 40 biskupov z domova i zahraničia, čestní hostia, preláti a monsignori, vyše 750 kňazov, mnoho bohoslovcov a miništrantov. Na slávnosti boli prítomní aj najvyšší predstavitelia štátu, na čele s prezidentom Slovenskej republiky Michalom Kováčom.
Mariánska hora dnes
Kostol bol v roku 1984 povýšený na Baziliku menšiu a púte sa tu konajú každoročne 2. júla a navštevujú ich pútnici z celého Slovenska i zo zahraničia. Mariánska hora sa počas dvadsiatich slobodných pútnických rokov naozaj vyprofilovala na najväčšie a najvýznamnejšie slovenské centrum. Levočská svätyňa si získala vysoký kredit dôveryhodnosti a uznania v Európe, zámorí a predovšetkým na Slovensku. V bazilike na levočskej hore sa konajú sv. omše každú nedeľu počas celého roka. Pravidelne sa slávia fatimské soboty. Mariánska hora je miestom veľmi hodnotných duchovných cvičení biskupov, kňazov, bohoslovcov, rehoľníkov a rehoľníc i laického apoštolátu. Dňa 3. októbra 2005 bola práve Levoča a Mariánska hora delegátmi Európskeho združenia mariánskych pútnických miest začlenená medzi svetové pútnické centrá. Roku 2019 bola na levočskej hore slávnostne posvätená nová Krížová cesta , ktorá vedie od prístupovej cesty v lesíku poza gréckokatolícku kaplnku k hlavnému poľnému oltáru. Veriaci sa na pútnickom mieste na Mariánskej hore v Levoči môžu pomodliť aj v novej ružencovej záhrade ktorej súčasťou je monumentálna socha Panny Márie.